Fotogrammetrie mi umožnila vytvořit nový jazyk propojující architekturu a přírodu

Archizoom.cz: Rozhovor s vítězkou Kaplicky Internship, Evou Kvaššayovou

Absolventka VŠVU v Bratislavě a pražské UMPRUM Eva Kvaššayová navrhla za pomoci moderních technologií organický model mraků na budově nevyužívané lanovky, s nímž zvítězila v osmém ročníku soutěže Kaplicky Internship. „Hlavním cílem projektu bylo ověřit metody zobrazování architektury a krajiny pomocí fotogrammetrie a tzv. mračen bodů a nabídnout inovativní přístup k využití potenciálu těchto technologií ve prospěch architektury,“ popisuje svůj projekt.

Odkaz Jana Kaplického

Mladá architektka stráví tříměsíční stáž v madridské pobočce architektonického studia Foster + Partners pod vedením Taby Rasti, členky poroty Kaplicky Internship, která vítězný projekt vybrala. Jan Kaplický Kvaššayovou ovlivnil svým vizionářstvím a odvahou. „Rozhodně hodně vzhlížím k práci Jana Kaplického. Vytvářel prostřednictvím architektury vlastní svět a používal při tom nové moderní materiály. Často obdivuji a inspiruji se kontroverzní povahou jeho práce, ale také oddaností a vášní, s jakou pracoval,“ vysvětluje.

Ateliér Foster + Partners považuji za zaměstnavatele snů. Jsem nesmírně nadšená a vděčná, že budu mít možnost zúčastnit se stáže v jednom z nejprestižnějších studií na světě, o tom se mi ani nesnilo,“ sdílí své dojmy Kvaššayová, která má na čerstvou absolventku bohaté zkušenosti. „Začínala jsem v ateliéru KSA Studeny Architects, kde jsem příležitostně vypomáhala při soutěžích, později jsem absolvovala stáže v bratislavském ateliéru Subdigital nebo ve vídeňském ateliéru Claudie Cavallar. Poslední zkušenost jsem získala v ateliéru Šercel Švec v Bratislavě,“ vyjmenovává.

Kaplicky Internship není jedinou soutěží, které se zúčastnila. „V rámci studentské soutěže v Hyperloop Campusu jsme s mou tehdejší kolegyní Miriam Loescherovou použily algoritmus, který jsme v té době pomáhaly vyvíjet ve studiu Subdigital pod vedením Jana Perneckého, nazvaný Wave Function Collapse. Ten dokázal vygenerovat obrovské množství variant skladeb předem nastavených modulů se zadanými pravidly. Přestože jsme soutěž nevyhrály, byly jsme s postupem i výsledkem spokojeny,“ vypráví Kvaššayová.

Snový mrak

S projektem Cloud-scape však porotu oslnila. „Myslím, že projekt zvítězil spíše díky procesu, který konečnému návrhu předcházel, než díky samotnému výsledku. Projekt ukazuje zcela nové a dosud neviděné principy, například jak zhmotnit tak pomíjivé věci, jako jsou zmíněné meteorologické jevy, a propojit je s architekturou. Nic podobného jsem dosud neviděla. Důležitým momentem bylo i místo a použití bodů mraků. Vyhlídka na stanici lanovky ji nostalgicky neromantizuje, ale vrací do současnosti,“ říká Eva Kvaššayová.

 

Celý rozhovor na Archizoom.cz