Studenti a profesoři na Harvardu jsou také jenom lidi, říká Blanka Šoulavá. Na prestižní univerzitu získala stipendium

DRBNA.CZ: Díky skvělým výsledkům a odhodlání se dostala na nejprestižnější světovou univerzitu – americký Harvard. Ještě předtím ale stihla Blanka Šoulavá vystudovat Karlovu univerzitu, strávit rok v Paříži, Šanghaji a dálkově studovala v Londýně. Pracovala na prezidentské volební kampani Michala Horáčka, má za sebou několik pracovních úspěchů, a i přesto stojí nohama pevně na zemi. Jak se jí povedlo dostat se na Harvard, a ještě se stipendiem? Co by doporučila lidem, kteří uvažují o stejné životní cestě? A co ji na Harvardu nejvíc překvapilo? O tom se rozpovídala v rozhovoru pro Drbnu.

 

Při čtení všech vašich úspěchů a zkušeností mě hned jako první otázka napadne, jak jste to vše stihla?
Zkušenosti, které jsem zatím měla možnost získat, byly myslím kombinací snahy na sobě pracovat a zlepšovat se, ale zároveň velkého štěstí na zázemí, které mi v řadě z nich bylo oporou.

 

Studovala jste v Praze, Paříži, Šanghaji, dálkově školu v Londýně, nyní jste v Americe. Jak moc rozdílné vzdělávací systémy to jsou?
Krom jednotlivých oborů je myslím důležité zmínit i to, že se jednalo o rozdílné druhy studia, například bakalářské oproti magisterskému. I tak je ale možné vystihnout několik rozdílů, které spolu do určité míry souvisí.

V první řadě se zásadně liší finanční náročností. Zatímco v České republice jsou nejlepší univerzity veřejné a nevyžadují náklady na školné, Spojené státy v tomto ohledu často představují druhý extrém, kdy se plné školné pohybuje v desítkách tisíc dolarů ročně s tím, že existuje omezené množství stipendií.

Zadruhé jsou v nich zásadní rozdíly ve vztahu mezi profesory a studenty, zejména v míře formální autority. Během studia ve Spojených státech jsou studenti vnímáni více jako rovnocenní partneři, od kterých se ale zároveň očekává intenzivní příprava a aktivní zapojení do diskuze. Vaše účast a podílení se na hodinách často také tvoří velký podíl na celkovém hodnocení.

Jako poslední bych asi ráda vyzdvihla rozdíl v komunitě studentů, která byla ve Spojených státech výrazně pestřejší, ať už se to týkalo prostředí, ze kterého jsme pocházeli nebo pracovních a životních zkušeností, které jsme měli za sebou. Řada dalších rozdílů zahrnuje i prostředí univerzity, včetně pestrého života na kampusu nebo snazší přístup k lidem, kteří jsou světovou špičkou ve svém oboru.

 

Aktuálně studujete v Americe na nejprestižnější světové univerzitě – Harvardu. Proč jste si vybrala zrovna Harvard Kennedy School?
Hledala jsem program zaměřený na veřejnou politiku, protože jsem chtěla lépe pochopit přístup ke správě věcí veřejných a lákalo mě vyzkoušet si americký přístup k výuce. Zároveň jsem chtěla lépe pochopit způsob přemýšlení lidí, kteří ovlivňují směřování Spojených států, které má na Evropu i zbytek světa obrovský dopad. V neposlední řadě pro mě bylo snem strávit několik let v prostředí jedné z nejlepších vzdělávacích institucí na světě. Během procesu hledání vhodných programů jsem potom dostala radu, která by se v podstatě dala shrnout jako „když už, tak už“, což vedlo k podání přihlášky na Harvard Kennedy School. (smích)

 

Získala jste stipendium od školy a k tomu ještě stipendium Scholarship. Jak se vám to podařilo?
Přihlášky jak na Kennedy School, tak na jednotlivá stipendia jsou velmi komplexní a není pro mě proto snadné vybrat několik konkrétních důvodů nebo kritérií. Obecně si myslím, že šlo o kombinaci dlouhodobé práce a samozřejmě i štěstí.

 

Jakou roli hrálo stipendium nadace Bakala Foundation, která vám pomohla ke studiu v zahraničí. Jak jste se o této možnosti dozvěděla a jak výrazně stipendium ovlivnilo vaše studium?
Stěžejní. Umožnilo mi, abych se během studia 100% věnovalat tomu, v čem jsem viděla největší smysl, a zároveň mi dalo věetší míru svobody. O stipendiu jsem věděla delší dobu. Poprvé jsem se o něj ucházela již před několika lety, v té době neúspěšně, což se ale nakonec ukázalo jako správné. Když jsem o něj žádala podruhé, měla jsem výrazně lepší představu o tom, kam mě má studium posunout a jak mi v tom stipendium může pomoci. Pokud o přihlášení uvažujete, určitě se proto nenechte odradit případným neúspěchem. Už samotná přihláška vás posune blíže vašemu cíli, i kdyby to mělo ještě chvilku trvat.

 

Celý rozhovor najdete na DRBNA.CZ.