Studium v zahraničí ti změní život. Nevěříš?

Svět se zastavuje a lidé se pomalu adaptují na novou realitu. Více času doma, záplava úkolů ze školy, home office, delší screen time, informační příliv a hledání alternativ všeho.

Jedno je jisté – nikdy nebylo víc času k přehodnocování a plánování dalších rozhodnutí. Jak ovlivnit věci, na kterých ti záleží? Jak si vůbec vybrat obor a univerzitu? Co je pro tebe ve studiu důležité a čeho chceš dosáhnout? Máš dost odvahy vzdát se pohodlí domova a zkusit to někde úplně sám/sama? A co kdyby to bylo někde za hranicemi Česka?

Svět se dřív nebo později opět roztočí a spolu s ním se znovu dají do pohybu tisíce studentů s ambicí dosáhnout, vidět, zažít a naučit se něco navíc. Studovat v zahraničí znamená mnohem víc než zdokonalit si cizí jazyk nebo cestovat. Člověka to zcela vytrhne z komfortní zóny a také to přináší humorné situace, jak skvěle ilustruje povedená kampaň Vyjeď Domu zahraniční spolupráce.

 

Co ti studium v zahraničí přinese?

Vystudovat univerzitu v zahraničí změní každému život, a to v krátkodobém i dlouhodobém měřítku. Významně rozšíří tvou sociální bublinu a naučí tě spoléhat se na sebe téměř ve všem. Od domlouvání bydlení a shánění nábytku z druhé ruky (kdy ti je akademický slovník na nic), po úplně jiný styl výuky na univerzitách – dosáhneš svých limitů a posuneš je dál. Každý, kdo to zažil, může vyprávět.

Rozsáhlý výzkum IES Abroad zaměřený na dopady mezinárodního vzdělání na jednotlivce v USA přinesl výsledky, které lze shrnout zhruba takto:

  • Akademický přínos – 80 % lidí se zkušeností se studiem v zahraničí získává větší motivaci a zájem o studium.
  • Kulturní přínos – 98 % lidí lépe chápe a reflektuje své kulturní hodnoty a možné předsudky.
  • Kariérní přínos – 76 % lidí získalo schopnosti, které ovlivnily jejich další kariérní vývoj.
  • Osobní přínos – více než 90 % lidí uvádí zvýšenou osobní zralost, sebevědomí a dlouhodobý dopad na svůj světonázor.

 

Přes všechna pozitiva, někteří lidé pořád se studiem v zahraničí váhají. Proč?

  • Je to daleko od domova. (Ano.)
  • Přítelkyně se mnou neodjede. (Asi ne. I když…)
  • V Česku jsou také dobré univerzity. (Ano, jednoznačně.)
  • Je to drahé. (Ano, ale záleží na univerzitě a programu. Můžeš také získat stipendium. Je čas se porozhlédnout.)

Studium v zahraničí je výzva, která ti pomůže stát se tím, kým chceš být. V Česku najdeš řadu kvalitních univerzit a oborů, ve světě je jich ale nespočetně víc. Naučíš se jazyk, získáš sebevědomí, přátelství na celý život. Nastartuješ – nebo resetuješ – své směrování a budoucí kariéru. To je to, proč studium v zahraničí zkrátka stojí za to.

 

Půjdeš do toho?

Nadace Bakala Foundation už deset let podporuje talentované lidi, kteří našli odvahu, a dnes díky získanému vzdělání pomáhají měnit svět k lepšímu. Letos probíhá už jedenáctý ročník našeho stipendijního programu Scholarship.

Můžeš studovat fyziku v Londýně, filozofii v Paříži, umělou inteligenci v Nizozemsku, herectví v New Yorku, architekturu v Tokiu, strojní inženýrství v Curychu nebo třeba práva na Harvardu. To je jen vzorek našich 155 dosavadních stipendistů. Najdi si také svoje místo.

Termín pro podávání přihlášek do letošního programu Scholarship je 20. dubna 2020.

Víc informací najdeš na webu, Facebooku nebo Instagramu. #bakalascholar