Jedničky z maturity na Harvard či Oxford nestačí. Rozhoduje zápal pro obor

HN: 

Nadace poskytují až milion korun

Studium na zahraniční univerzitě není levné. Například na Cambridgi stojí jeden rok zhruba 600 tisíc korun, v čemž je zahrnuto školné, výdaje na bydlení a na stravu. Pomoci s tím studentům mohou stipendia, jež v Česku poskytuje několik nadací. Například Nadace The Kellner Family Foundation každoročně eviduje okolo 130 žádostí o grant od studentů, kteří se chystají na zahraniční univerzity. V akademickém roce 2021/2022 získalo finanční grant celkem 57 studentů, z toho nově přijatých je 25; ostatní pokračují v podpoře z předchozích let.

„Nejčastěji si studenti vybírají britské univerzity, například Cambridgeskou univerzitu, Oxfordskou univerzitu, Univerzitu v St. Andrews, Veřejnou vysokou školu v Londýně nebo Královskou univerzitu v Londýně a další,“ vyjmenovává mluvčí nadace Jitka Tkadlecová. „Při výběru stipendistů klademe důraz na přírodovědné a technické obory, které se ve stejné podobě a kvalitě většinou nedají studovat v Česku – například v propojení na vynikající laboratoře nebo vědecké skupiny, případně soukromý sektor. Jsou to třeba robotika, biochemie, umělá inteligence a podobně,“ dodává Tkadlecová.

O grant u nadace žádají studenti ve druhém pololetí posledního ročníku střední školy, tedy v době, kdy už jsou přijati, případně podmínečně přijati na zahraniční univerzitu. Výše grantu závisí na roční finanční rozvaze, kterou student předloží. Na jeden akademický rok v průměru od Nadace The Kellner Family Foundation získá 100 až 300 tisíc korun. Grant mají studenti na jeden rok studia, potom musí svoji žádost podat znovu. Pokud si ale udrží výborné akademické výsledky nebo se nezmění jejich ekonomická situace, nadace je podporuje částkou ve zhruba stejné výši po celou dobu studia bakalářského programu.

V průměru 15 nových studentů ročně podpoří i Bakala Foundation. O získání stipendia rozhoduje finanční potřeba a motivace každého z uchazečů. „Výběrová komise hodnotí ve dvou kolech nejdřív kvalitu přihlášky, tedy studijní výsledky, aktivity, motivaci, esej a doporučení, a následně výkon finalistů u osobního pohovoru. Ten zahrnuje diskuse otázek z oboru i mimo něj, kde porota hledá kromě akademické excelence i pozitivní společenský dopad daného studenta a jeho studia,“ vysvětluje Katarína Svitková, manažerka programu Scholarship v Bakala Foundation.

U každého studenta se individuálně určí částka, kterou uchazeč nebo jeho rodina nemůže pokrýt vlastními silami. Poplatky za školné a životní náklady se u různých univerzit výrazně liší. Nejčastěji se u stipendia jedná o roční částky ve výši 250 až 350 tisíc korun na studenta, výjimkou ale nejsou ani částky dosahující až jednoho milionu korun. „To jsou případy studentů na nejprestižnějších amerických univerzitách nebo na britských univerzitách po brexitu,“ dodává Svitková.

Zdroj fotografie: Hospodářské noviny/ iStock
26. 1. 2022