Stále čekám na telefonát od Spielberga. Hercům bych studium v zahraničí doporučil, říká Ronald Prokeš

DRBNA.CZ: Ronald Prokeš vyrůstal střídavě v Praze a Velkých Popovicích. Ve školce Bumble Bee v Praze se naučil jako rodilý mluvčí ovládat angličtinu, bez které by se nemohl věnovat svému vysněnému oboru. Díky velmi dobrým výsledkům se dostal na Cambridge University – St. John’s College, kde zakončil bakalářské studium v oboru Education with English and Drama. Dnes je prvním Čechem, který vystudoval herectví na New York University Tisch School of Arts, kam byl z téměř tisíce uchazečů přijat jako jeden z šestnácti studentů.

Narodil jste se ve Velkých Popovicích. Kde jste vyrůstal a kde jste získal základ pro vaši úroveň anglického jazyka?
Vyrůstal jsem tak napůl ve Velkých Popovicích a napůl v Praze. Školku, základku a střední školu jsem totiž měl vždy v Praze. Po škole jsem měl buď trénink karate (kterému jsem se věnoval od čtyř let do dvaceti dvou), nebo zkoušku v divadle. Takže jsem v podstatě mnohdy v Popovicích jenom přespával a trávil víkend s mámou, jelikož jsem měl všechny kamarády zase v Praze. Měl jsem tedy takový dvojí život a připadal jsem si, jako bych nepatřil plně do Prahy, ani do Popovic. Což bylo občas frustrující, ale připravilo mě to na realitu mého nynějšího života, který plyne jak v Americe, tak v Česku zároveň.

Anglicky jako rodilý mluvčí jsem se naučil spíš zásluhou mé mámy než zásluhou vlastní. Dala mě totiž do jedné z prvních anglicky mluvících školek v republice. Jmenovala se ‘Bumble-Bee Pre-School’ a učili tam hlavně američtí expati. A jelikož nikdo v rodině nemluvil anglicky, tak jsem první den nevěděl ani jak říct, jestli bych si mohl dojít na záchod. Od té doby už jsem pár takových užitečných frází pochytil a tím se mi život trochu ulehčil, ale prvních pár měsíců bylo ostrých. Takže musím za možnost i vůbec snít o tom, že bych mohl žít a pracovat v Americe, poděkovat mámě. Velmi málo lidí v tu dobu v Česku vidělo smysl v tom, aby jejich dítě mělo perfektní angličtinu. Ale máma šla vždycky proti proudu a evidentně mi chtěla dát už tehdy šanci, abych si šel za svým snem a nebyl omezen hranicemi, či jazykovou bariérou.

Co jste studoval na Cambridge a jak na to vzpomínáte?
Studoval jsem poměrně obskurní a nový obor na Cambridge: Education with English and Drama, což zhruba znamená Pedagogika s anglickou literaturou a divadlem. Když jsem se hlásil na univerzity v Británii, tak jsem nebyl úplně přesvědčen, jestli bych mohl a chtěl studovat herectví. Rozhodl jsem se tedy pro kompromis. A tím bylo studium tohoto oboru na Cambridge. Byl převážně akademický a zaměřoval se hlavně na sociologii, historii, psychologii a filozofii vzdělávání a pedagogiky v západním světě. Ale zároveň měl komponentu, kde jsem mohl studovat historii divadelní teorie a analyzovat anglickou literaturu, což jsem věděl, že mě bude bavit. A Cambridge jsem si vybral také z důvodu, že měli vyhlášené studentské divadlo. Takže jsem mimo studium mohl i nadále hrát ve studentském divadle, režírovat divadelní hry, a být i ve studentských filmech. Nicméně problém nastal, když jsem si uvědomil, že akademik ze mě asi nikdy nebude a že mě baví dělat divadlo dlouho do noci víc než psát eseje v knihovně. Tak jsem nakonec byl v asi 35 divadelních hrách za ty tři roky studia a rozhodl se, že pak chci studovat herectví v Americe na plný úvazek. Ale když teď vzpomínám na ty tři roky studia na Cambridge, tak si vybavím hlavně úžasné konverzace s inteligentními a unikátními lidmi a možnost soustředit se a rozvíjet své intelektuální a kreativní zájmy bez omezení.

Celý rozhovor najdete na DRBNA.CZ